Turystyka, warsztaty i "przesunięcia" w handlu
Turystyka, warsztaty i "przesunięcia" w handlu
Na pytania czytelników odpowiada wiceminister finansów prof. dr hab. Witold Modzelewski
Agencja turystyczna przejęła w dzierżawę dwadzieścia dwa ośrodki wypoczynkowe. Działalność dwóch ośrodków jest przedmiotowo zwolniona od VAT. Parkingi, które znajdują się przy tych ośrodkach, nie są zwolnione od podatku. Agencja, jako jeden podatnik, składa jedną deklarację VAT, chociaż ośrodki są rozmieszczone w całym kraju. Wszystkie mają ten sam NIP, nie posiadają osobowości prawnej ani nie są zakładami w rozumieniu kodeksu pracy. Czy agencja może odliczyć VAT od zakupów dotyczących dwóch zwolnionych od tego podatku ośrodków wypoczynkowych od swojego podatku należnego według procentowego udziału wartości sprzedaży opodatkowanej w wartości sprzedaży ogółem, czy też powinna księgować go jako koszt nie podlegający odliczeniu?
Jeżeli zakupy związane są wyłącznie zdziałalnością zwolnioną od VAT, nie można zastosować art. 20 ust. 3 ustawy o VAT. Strukturę, o której mowa w tym przepisie, można stosować tylko wtedy, gdy zakupy związane są jednocześnie z działalnością opodatkowaną i zwolnioną od podatku.
Biuro turystyczne kupuje od właściciela ośrodka wypoczynkowego miejsca noclegowe wraz z wyżywieniem. We własnym zakresie zatrudnia kadrę pedagogiczną. Tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta