Posągi umierają stojąc
Posągi umierają stojąc
Już pierwszy kontakt ze stolicą Egiptu stanowi sygnał ostrzegawczy: miasto dusi się. Spowite kłębami dymu, pyłami emitowanymi przez zakłady przemysłowe i coraz bardziej rozwijającą się motoryzację nie wygląda tak pięknie jak na kolorowych widokówkach. Nawet palmy przy ulicach Nassera, 6 Października, Ramzesa II są smutne, szare, oblepione sadzą.
"Dziś jest to koszmar" -- mówi jeden z pracowników Muzeum Egipskiego. Budynek muzeum znajduje się na najbardziej zatłoczonym placu Kairu, narażony na wyziewy tysięcy samochodów, uliczne hałasy i drgania powietrza. Chwilami cały budynek zaczyna wibrować.
Największe bogactwa wielkiej historii Egiptu zebrane są w kairskim muzeum. Znajduje się tutaj 120 tys. najbardziej niezwykłych i fascynujących ekspozycji muzealnych na świecie (m. in. skarby Tutenchamona) . Gdy na przełomie wieków, kilkadziesiąt lat temu, otwierano tę placówkę, była ona symbolem architektonicznej elegancji. Obiekt znajdował się niedaleko Nilu, w jednej z najspokojniejszych dzielnic miasta. Nie było wówczas żadnych zanieczyszczeń, żadnego ruchu.
Ze 187-metrowej wieży telewizyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta