Koktajl z bakteriami
W drinkach z wódką, ginem lub whisky mogą kryć się zarazki pochodzące z kostek lodu
Koktajl z bakteriami
Przypominamy: w ubiegłym roku Państwowy Zakład Higieny zarejestrował prawie 40 tys. zatruć pokarmowych, najwięcej w okresie lata, od czerwca do września. Ale faktycznych zatruć i biegunek jest znacznie więcej, niż pokazują oficjalne komunikaty. Do lekarzy trafiają tylko osoby poważniej zatrute. Nikt nie biegnie do nich, jeśli tylko ma bóle brzucha, a tym bardziej z zawrotami głowy czy wymiotami. Czasami objawy są mylące. Nawet medycy nie zawsze kojarzą zatrucia salmonellą z zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem stawów czy z pojawiającym się po kilku tygodniach artretyzmem czy ropieniem wątroby.
Potajemne rozmnażanie
Ale bez nerwów. Takie komplikacje, na szczęście, zdarzają się rzadko, tylko u kilku procent chorych z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Niewiele jednak trzeba, by dwa tygodnie urlopu w pięknym miejscu, na polskim wybrzeżu czy we Włoszech lub Tunezji zamieniły się koszmar. Zatrucia pokarmowe i biegunki wywołują bakterie (głównie salmonella) , wirusy lub pierwotniaki. Wystarczy zjeść wprzygodnym barze frytki, ryby albo kiełbaskę i poprawić lodami lub ciastkiem z kremem, a nieszczęście gotowe.
Nieprzeliczone kolonie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta