Oszustwo kredytowe
Ustawa o ochronie obrotu gospodarczego
Oszustwo kredytowe
Piotr Kardas
Ustawa o ochronie obrotu gospodarczego wprowadza w art. 3 karalność tzw. oszustwa kredytowego, dotacyjnego, subwencyjnego oraz związanego z uzyskaniem zamówienia publicznego. Oszukańcze wyłudzanie kredytów, gwarancji kredytowych, dotacji, subwencji lub zamówień publicznych stało się jednym z popularniejszych sposobów gromadzenia ogromnych fortun na obrzeżach legalnego obrotu gospodarczego. Wiele jest przykładów zachowań zasługujących na uznanie ich za pospolite wyłudzanie pieniędzy. Dzięki fałszywym lub umyślnym bankructwom ulegają one następnie tak daleko idącym transformacjom, że wyłudzonych kwot nie sposób już odzyskać. Art. 3 ustawy ma więc zapewnić karnoprawną ochronę instytucji, które we współczesnych systemach gospodarki rynkowej są narzędziem interwencji państwa w sferę działalności gospodarczej. Ma to umożliwić realizację celów o charakterze międzynarodowym, ogólnopaństwowym lub regionalnym.
Przestępstwo opisane w art. 3 ustawy nie było znane polskiemu ustawodawstwu karnemu. Jednak pewne fragmenty zachowań objętych znamionami przestępstwa z art. 3 były wcześniej penalizowane na podstawie innych, znanych ustawodawstwu karnemu przestępstw (np. art. 265 k. k. dotyczący fałszerstwa dokumentów; art. 301 i 483 k. h....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta