Z tachografem, wykresówką obowiązkowymi przerwami
Mam od niedawna w firmie samochód ciężarowy, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t. Jak mam prawidłowo obliczać czas prowadzenia pojazdu, żeby nie narazić się inspektorom transportu drogowego?
Maksymalny czas prowadzenia przez kierowcę pojazdu bez wymaganej przerwy wynosi 4 godziny i 30 minut. W każdym czteroipółgodzinnym okresie lub bezpośrednio po nim kierowca musi wykorzystać wymaganą przerwę wynoszącą co najmniej 45 minut. Jeśli kierowca prowadził pojazd przez 3 godziny i odebrał przerwę 30-minutową, to będzie mógł prowadzić pojazd jeszcze maksymalnie przez półtorej godziny i po tym okresie będzie musiał zrobić co najmniej 15-minutową przerwę (3 godz. + 1 godz. 30 min = 4 godz. 30 min, a 30 minut + 15 minut = 45 minut). Jeśli zaś w danym dniu kierowca będzie prowadzić przez maksymalnie dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu, to przez kolejne 4 godz. 30 min lub bezpośrednio po tym okresie musi odebrać następną przerwę 45-minutową, by móc potem prowadzić pojazd jeszcze przez jedną godzinę.
Jak wyznaczać przerwy i odpoczynki?Mam wątpliwości dotyczące tygodniowej przerwy w czasie pracy kierowców. W którym momencie musi się ona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta