Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trochę inny marzec

27 marca 2006 | Ekonomia | DF
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Zmiany kursu złotego wynikają także z sytuacji na rynkach papierów dłużnych w innych krajach Trochę inny marzec Wejście do Unii Europejskiej w maju 2004 roku istotnie zwiększyło wiarygodność Polski w oczach międzynarodowych inwestorów finansowych. Ryzyko przypisywane złotemu i naszym papierom skarbowym zmalało i popłynęły ku nam obfite strumienie środków zarządzanych przez najróżniejsze fundusze i banki. W tej sytuacji umacnianie się złotego wobec euro i dolara można było uznać za naturalne. Ale miało to również inne przyczyny. Dariusz Filar

Po około dwóch latach osłabiania się od drugiego kwartału 2004 r. z miesiąca na miesiąc polska waluta okazywała się coraz mocniejsza. Średni kurs miesięczny wobec euro w lutym 2004 wynosił 4,8542 złotego, w grudniu - 4,1438, a w lutym 2005 już tylko 3,9841. Przez dwanaście miesięcy krajowy pieniądz wzmocnił się więc o 87 groszy, czyli o około 18 proc.

A jednak dokładnie rok temu, w marcu 2005 roku, ta rekordowa passa została - przynajmniej okresowo - przerwana. Średni kurs w stosunku do euro wyniósł 4,0209 zł, w kwietniu było to już 4,1510, a w maju - 4,1827 (osłabienie o około 5 proc. wobec poziomu z lutego). Źródła zmiany, jaka zaszła między marcem a majem 2005 roku, znajdowały się daleko od Polski: ich istotę stanowiły procesy zachodzące na amerykańskim rynku obligacji skarbowych.

Sygnał zza oceanu

Po wielomiesięcznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3799

Spis treści
Zamów abonament