Jak karać sprawców winnych maltretowania dzieci
Ilekroć dochodzi do ciężkiego uszkodzenia ciała określonego w art. 156 § 1 kodeksu karnego i w konsekwencji do śmierci człowieka, tylekroć powstaje pytanie, czy takie zdarzenie należy ujmować i oceniać jako: >umyślne ciężkie uszkodzenie ciała, z którego wynikła niezamierzona śmierć człowieka, czyli jako przestępstwo umyślne kwalifikowane przez nieumyślnie wywołany skutek, >umyślne zabójstwo popełnione z zamiarem ewentualnym.
Powtarzające się przykłady maltretowania małych dzieci przez wyrodnych ojców, a częściej przez zdegenerowanych konkubentów, bardziej jeszcze zaktualizowały ten problem.
Zdaniem ministra sprawiedliwości sprawcom bestialskich pobić dzieci należy stawiać zarzut usiłowania zabójstwa, a jeśli maltretowana ofiara zmarła - zarzut dokonania zabójstwa.
Zamiar ewentualnyKonstrukcja zamiaru ewentualnego powstała w nauce prawa karnego, a nie psychologii. Wymyślili ją niemieccy prawnicy, by można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta