Skradziono dane klientów i firma zbankrutowała
Producenci sprzętu, nawet tego dla małych i średnich firm, coraz częściej oferują dodatkowo systemy szyfrujące. W połowie 2005 roku Seagate, jeden z największych producentów dysków twardych, wprowadził na rynek rodzinę 2,5-calowych dysków Momentus 5400 FDE (Full Disc Encryption). Są to dyski przeznaczone specjalnie dla firm. Montuje się je głównie w notebookach, aby uchronić dane przed wpadnięciem w niepowołane ręce, zwłaszcza w razie kradzieży. Taki sposób szyfrowania nie obniża wydajności sprzętu, tak jak to dzieje się przy zastosowaniu kart sprzętowych bądź osobnych modułów szyfrujących, które są bardzo drogie.
Dyski Seagate mają pojemność do 120 GB i transfer do 57 MB na sekundę. Cały proces szyfrowania jest dokonywany przez sprzęt; producent wymienia algorytm 3DES z kluczem o długości 192 bitów. Dane są szyfrowane niskopoziomowo, co powoduje, że system operacyjny może je odczytywać. Z kolei niepowołanemu dostępowi do danych kogoś z firmy ma zapobiegać szyfrowanie napędów taśmowych, często używanych przez średnie przedsiębiorstwa. Napędy te tworzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta