"Fałszywa opinia" - co to znaczy
O ile nikt nie kwestionuje, że świadek wypadku samochodowego, w którym uczestniczyły np. dwa srebrne pojazdy marki N, może zeznać nieprawdę (mówiąc, że widział dwa czarne auta marki V) i tym samym odpowiadać z art. 233 § 1 kodeksu karnego (wszystkie dalsze przepisy pochodzą z k. k.), o tyle funkcja biegłego w postępowaniu (także karnym) stawia niekiedy pod znakiem zapytania możliwość odpowiedzialności z art. 233 § 4. Chodzi o to, że przepis ten wymaga, by opinia biegłego była "fałszywa".
Tymczasem może być tak, że opinia nie poddaje się tak prostej weryfikacji - fałszywa czy prawdziwa - jak zeznanie świadka. To ostatnie jest bowiem źródłem informacji o pewnych spostrzeżeniach świadka, jego relacją z obserwacji pewnych faktów. Zeznanie ma przede wszystkim charakter sprawozdawczy. Świadek nie wyprowadza wniosków (a przynajmniej nie powinien ich wyciągać) ze swych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta