Rembrandt artysta pechowy
Zachowany spis obiektów wystawionych na aukcję pozwolił dość wiernie odtworzyć szczegóły wystroju domu, gdzie van Rijn żył i pracował i gdzie w 1911 roku otwarto jego muzeum. Można powiedzieć, że od zakupu tej kamienicy zaczął go prześladować pech.
Wcześniej wszystko układało się pomyślnie. 24-letni malarz z Lejdy przyjechał do Amsterdamu i szybko zaczął zdobywać uznanie. Zamieszkał u wuja przyszłej żony, znanego marszanda, który polecił go bogatym klientom. W 1632 roku powstało słynne, szeroko komentowane dzieło - "Lekcja anatomii dr. Tulpa". Dwa lata później odbył się ślub z Saskią. Kolejne zamówienia - portrety i obrazy o treści religijnej - umocniły pozycję Rembrandta. Jego apetyt rósł. Szukał domostwa reprezentacyjnego, odpowiadającego jego aspiracjom. Potrzebował też pracowni dostatecznie obszernej na realizację wielkiego zamówienia - "Straży nocnej". W rezultacie dokonał pochopnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta