Paradoks wiarygodności
Jak to często bywa w debatach publicznych o gospodarce, również w tej dotyczącej kształtu i usytuowania nadzoru finansowego, temperatura sporu jest w odwrotnej zależności do jakości argumentów. Choć niektórzy, jak na przykład Janusz Jankowiak czy prof. Tomasz Gruszecki, próbują nadać mu bardziej merytoryczny charakter, ich wysiłki niewiele dały. A jest o czym dyskutować. I z teoretycznego, i z praktycznego punktu widzenia reforma instytucjonalna o takiej skali i w tak wrażliwym sektorze jest zamierzeniem niezwykle skomplikowanym.
Doświadczenia zagraniczne pokazują jednoznacznie, że bardzo nawet niewielkie zmiany w funkcjonowaniu instytucji regulujących rynek, często zakłócają działanie bodźców ekonomicznych i wywołują silne niepożądane efekty uboczne, obniżając ogólną efektywność gospodarki. Można by się więc spodziewać, że wręcz rewolucyjny pomysł powołania superurzędu, czyli Komisji Nadzoru Finansowego, zostanie "obudowany" licznymi ekspertyzami, rzetelnie pokazującymi wady i zalety tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta