Polsko-żydowska niepamięć
Napięcia między pamięcią Polaków a pamięcią Żydów nie uda się zmniejszyć, postrzegając stosunki polsko-żydowskie wyłącznie w perspektywie niemieckich zbrodni. Uzdrowieniu pamięci nie przysłuży się też nieustanne straszenie "polskim antysemityzmem".
"To właśnie tu naród żydowski stał się sobą. Nie żył jak gość w cudzym domu, gość, który musi stale pamiętać o zwyczajach i nawykach gospodarza. Żydzi mieszkali tu swobodnie i bez maskowania się, poza domami tak samo jak wewnątrz nich..." stwierdził o Polsce Abraham Joshua Heschel.
Skutki prób zastąpienia pamięci polskiej przez pamięć żydowską analizował niedawno na tych łamach Tomasz Terlikowski. Trudno nie zgodzić się, że podobna operacja nie służy budowaniu dobrych relacji między naszymi narodami. Można także wątpić, czy wzrostowi zaufania między Żydami a Polakami sprzyja odżegnywanie się przez Polaków od współodpowiedzialności za niemieckie zbrodnie. Wątpliwości przybierają na sile, gdy do świadomości opinii publicznej docierają informacje o wynikach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta