Informacje
Informacje
Jak można sądzić z wypowiedzi przedstawicieli władz funduszy i firm zarządzających, prawdopodobnie niewielu będzie chętnych do wymiany pakietów spółek, wybranych podczas dwu dni alokacji. Niewykluczone, że wszystko rozstrzygnie się jednak w ostatnich dniach dwutygodniowego okresu, jaki otrzymały one na ewentualną zamianę.
Teraz fundusze porządkują swoje portfele inwestycyjne i zastanawiają się nad dostosowaniem strategiii już do konkretnych firm. Przedstawiciele firm zarządzających w rozmowach wracają do alokacji, która, według nich, nie do końca zapewniła jednak równe warunki startu. Tych naprawdę dobrych firm było po prostu zbyt mało, aby wystarczyło dla wszystkich. Dobrze byłoby więc, gdyby w czwartej transzy pojawiło się kilka bardzo dobrych firm i gdyby dano szanse tym, którzy w alokacji znaleźli się na końcu kolejki np. odwracając kolejność, która wynikała z losowania przy dokonanej już alokacji. Obawy budzi również znaczna liczba bardzo słabych spółek, z dużymi stratami i długami (niektórzy oceniają tę grupę na około 100 spółek, w tym naprawdę słabych jest około 40) . Na pewno nie wszystkie uda się zrestrukturyzować, a ewentualne bankructwa mogą zrobić złe wrażenie dla imagé programu. Chociaż -- jest to tylko przerzucenie odpowiedzialności za los tych spółek ze Skarbu Państwa na fundusze.
Poniżej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta