Już pięciu bezrobotnych może założyć spółdzielnię socjalną
Za kilka dni, 6 lipca, wchodzi w życie ustawa z 27 kwietnia 2006 r. (Dz. U. nr 94, poz. 651), regulująca sposób funkcjonowania spółdzielni socjalnych. Będą to rządzące się specyficznymi prawami spółdzielnie pracy zakładane przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym .
Nie tylko miejsca pracyBędą one prowadzić wspólne przedsiębiorstwo, którego podstawą jest ich osobista praca. Jego zadaniem ma być jednak nie tylko stworzenie miejsca pracy, lecz także odbudowanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej, pełnienia ról społecznych w miejscu pracy i zamieszkania oraz podtrzymanie zdolności do funkcjonowania na rynku pracy.
Nazwa takiego przedsięwzięcia będzie musiała zawsze zawierać oznaczenie "spółdzielnia socjalna". Jej członków musi być nie mniej niż pięciu i nie więcej niż pięćdziesięciu. Górny limit uzasadnia cel przedsięwzięcia. Jest nim społeczna integracja, co przy dużej liczbie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta