Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA

03 lipca 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | NR

CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA Eksperci "Dobrej Firmy" odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące podejmowania działalności gospodarczej w poszczególnych krajach

 

Niemcy

Czy w Niemczech, żeby zawrzeć umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością u notariusza, trzeba pójść do niego osobiście? Potrzebny jest tłumacz czy może wystarczy dobra znajomość niemieckiego jednego ze wspólników?

W trakcie zawierania umowy spółki przed notariuszem należy stawić się osobiście lub zrobi to za nas pełnomocnik. Pełnomocnictwo musi być jednak udzielone na piśmie. Na spotkanie trzeba też zabrać paszport, a gdy żaden ze wspólników nie mówi po niemiecku, musi być obecny również tłumacz przysięgły. Tuż po podpisaniu umowy spółki należy otworzyć konto w banku i wpłacić kapitał zakładowy. Dla spółki z o.o. jest to 25 tys. euro, z których przynajmniej połowa musi być uiszczona w gotówce.

Czy w Niemczech mogę rozpocząć działalność gospodarczą na podstawie wpisu do rejestru, tak jak w Polsce? Kto go prowadzi?

Najprostszą formą działalności jest wpis do rejestru podobnego do naszej ewidencji działalności gospodarczej i posiadanie tzw. Gewerberkarte. W praktyce obwarowane jest to wieloma wymaganiami, nie zawsze możliwymi do spełnienia. Polak musi m.in. udowodnić, że posiada wysokie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3879

Spis treści
Zamów abonament