Są przeszkody, ale biznes się rozwija
Część uczyniła to w formie samozatrudnienia, niektórzy w postaci spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech - niezależnie od formy prawnej - wymaga zgłoszenia (Gewerbeanzeige) we właściwym dla siedziby firmy urzędzie gminy lub dzielnicy.
Należy pamiętać, że oprócz zgłoszenia lub zezwolenia trzeba jeszcze udokumentować swoje kwalifikacje. I tak np. polski farmaceuta, który zamierza sprzedawać leki w RFN, musi liczyć się z tym, że jego kwalifikacje sprawdzi miejscowa Izba Przemysłowo-Handlowa. Często uzyskanie jej zgody może okazać się barierą trudną do pokonania.
Poza tym działalność gospodarcza jest nadzorowana przez specjalne wydziały policji krajowej, urząd ochrony pracy i bezpieczeństwa, a także wydziały sanitarne poszczególnych urzędów.
Murarz i zbrojarzW Niemczech rzemiosło to nie tylko rękodzieło. Wiele zawodów związanych np. z budownictwem podlega przepisom ustawy o rzemiośle (Gesetz zur Ordnung des Handwerks). Dzieli je ona na wymagające specjalistycznego przygotowania i takie, w których wymagania są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta