Aport jest dostawą, ale zwolnioną z VAT
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatkowi temu podlega m.in. dostawa towarów oraz świadczenie usług. Przez dostawę rozumie się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Chodzi tu o każdą formę przeniesienia prawa do towaru na inny podmiot (innego podatnika). Niewątpliwie w wypadku aportu dochodzi do przejścia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot (należy założyć, że tak jest także przy wniesieniu aportu do spółki cywilnej, która jest podatnikiem VAT).
Gdy aport wnosi podatnik VATPamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie, że podatkowi VAT podlegają wyłącznie te dostawy, które zostały dokonane przez podatników VAT działających w tym charakterze. Tak więc aport - aby podlegał VAT - powinien być wniesiony przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Tak jest, gdy do spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta