Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Olbrzym z dwoma dyskami

06 lipca 2006 | Nauka i Technika | WŚ AP
źródło: Nieznane

ASTRONOMIA Olbrzym z dwoma dyskami Gwiazdę Beta Pictoris otacza najbliższy nam i najlepiej poznany tworzący się układ planetarny. Najprawdopodobniej krąży wokół niej gigantyczny obiekt

Odległą od nas o 63 lata świetlne gwiazdę Beta Pictoris można znaleźć na niewidocznym z obszaru Polski południowym niebie, w gwiazdozbiorze Malarza. Znacznie młodsza od naszego Słońca, licząca zaledwie od 10 do 20 milionów lat, Beta jest od naszej gwiazdy dwa razy masywniejsza i dziewięć razy jaśniejsza.

Kosmiczne laboratorium

Chociaż jest drugą pod względem jasności gwiazdą w macierzystej konstelacji, sławę zdobyła dopiero w 1983 roku, gdy satelita IAS zaobserwował niezwykle dużą ilość dochodzącego z niej światła podczerwonego. Promieniowanie to przypisano - jak się okazało, słusznie - obecności otaczającego gwiazdę pyłu. Rok później udało się sfotografować uformowany przez ten pył dysk. Widzimy go z boku - zwrócony jest do nas niemal dokładnie krawędzią. Ten gigantyczny naleśnik rozciąga się wokół gwiazdy na odległość kilkunastu miliardów kilometrów - kilkaset razy większą od odległości dzielącej Ziemię od Słońca. Wypełniają go przede wszystkim drobiny rozgrzanego pyłu o średnicy tysięcznych części milimetra.

Tuż po odkryciu dysku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3882

Spis treści
Zamów abonament