Dywidenda na kredyt, a odsetki do kosztów
Organy podatkowe często to kwestionują. Przywołują argumenty, które podniosło niegdyś Ministerstwo Finansów w piśmie z 27 października 1995 r. (PO 4/MS-722902/95). Stwierdziło w nim, że aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Opłaty bankowe"Jako że opłata za usługi związane z wypłatą dywidendy ma bezpośredni związek z czystym zyskiem podlegającym podziałowi, oznacza to, że dotyczy tej części osiągniętego dochodu, która pozostała po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Brak zatem podstaw do uznania, że poniesienie tej opłaty miało lub mogło mieć wpływ na wielkość przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym, skoro jest ona elementem podziału zysku" - czytamy w powołanym piśmie. Konkluzja była taka, że nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu spółki.
Do podobnego wniosku doszedł Małopolski Urząd Skarbowy w postanowieniu z 1 sierpnia 2005 r. (DP3/423-11/05): "Dywidenda jest wypłatą dochodu z tytułu posiadanych udziałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta