Stosowanie konstytucji może wymagać jej zmiany
- Każdy niewykonany wyrok oznacza działanie przepisów niezgodnych z konstytucją lub istnienie luki prawnej - ocenia prezes TK Marek Safjan. O orzecznictwie TK i jego problemach debatował wczoraj do późnej nocy Senat RP. Jeszcze w tym miesiącu dyskusja przeniesie się do Sejmu.
- Sejm koncentruje się na dyskusji politycznej, więc tym ważniejsza jest rola Senatu w porządkowaniu prawa - powiedział "Rz" Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz, senator PiS. - Myślę, że jeśli zwiększony nadzór Senatu nad wykonaniem wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie będzie naruszał kompetencji innych organów konstytucyjnych, to nie trzeba będzie też zmieniać konstytucji. Poza tym już na początku tej kadencji, z inicjatywy PiS, do kompetencji Senackiej Komisji Ustawodawczej został wpisany nadzór nad wykonywaniem wyroków TK.
Wystarczy zwyczajInnego zdania jest Jolanta Szymanek-Deresz.
- Taka zmiana kompetencji Senatu powinna się znaleźć w ustawie zasadniczej - mówi posłanka SLD. - Przedtem jednak liczę na wnikliwą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta