Trzeba dopłacać do wkładu
Instytucja ostatecznego rozliczenia funkcjonuje w spółdzielczości od lat i wciąż jest przyczyną licznych sporów sądowych. Na wiele związanych z nią pytań nie daje też odpowiedzi orzecznictwo Sądu Najwyższego.
Różnice między wysokością wkładu wstępnie ustaloną a wynikającą z ostatecznego rozliczenia bywają znaczące. Tymczasem ludzie tracą pracę, zmienia się ich sytuacja życiowa i konieczność dopłacenia kilku czy kilkunastu tysięcy staje się klęską.
Jest luka prawnaSytuacja skomplikowała się po 20 kwietnia 2005 r., tj. po utracie mocy obowiązującej przez art. 17 3 ust. 2 ustawy z 2001 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Głosił on, że członek spółdzielni wnosi wkład budowlany według reguł określonych w statucie i umowie, w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy. TK uznał, że przepis ten jest sprzeczny z konstytucją, bo nakłada na osoby uzyskujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta