Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawiedliwość przeciw prawu?

06 lipca 2006 | Publicystyka, Opinie | KS
źródło: Nieznane

Politycy tworzą konflikt między społecznym systemem wartości i normami zapisanymi w kodeksach Sprawiedliwość przeciw prawu? Historia wiele razy pokazała, że odwoływanie się do ludowego poczucia sprawiedliwości prowadzi do bezprawia i totalitaryzmu (c) MIROSŁAW OWCZAREK

Czy sprawiedliwość i prawo, pojęcia w potocznym języku blisko ze sobą związane, niemal jednoznaczne, mogą być dla siebie konkurencją? To prowokacyjne pytanie, postawione na początku czerwca przez organizatorów debaty w Fundacji Batorego, wywołało burzliwą dyskusję teoretyków i praktyków prawa. To jednak spór nie tylko teoretyczny - toczy się on także na scenie politycznej.

Sprawiedliwość to odwieczna idea, tworzony przez pokolenia system wartości, norm, reguł postępowania. Ludzie po prostu chcą sprawiedliwości i przez wieki cywilizacyjnego rozwoju kształtowali wyobrażenie, co nią jest.

WARTOŚCI I KODEKSY

Prawo to kodeksy, ustawy, zarządzenia. To zapis tego, co wolno, i tego, co zabronione. Prawo, jak wszystko, co zapisane, jest precyzyjne i względnie jednoznaczne. Sprawiedliwość to odczucia, wizje, opinie. Bazuje na historii, tradycji, nawiązuje do religii, obyczajów. Prawo to obowiązujące ustawy, nieraz całkiem świeżej daty. Ale to litera, dokument, który w każdej chwili można odczytać, poddać analizie, podczas gdy zestaw wartości składających się na pojęcie sprawiedliwości za każdym razem trzeba opisywać i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3882

Spis treści
Zamów abonament