Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawda zamiast gry

23 września 2006 | Plus Minus | PB

BEZ CENZURY Prawda zamiast gry KOR i powstały dzięki niemu niezależny ruch artystyczny były bardzo szczególną szkołą patriotyzmu. Zamiast patetycznej frazeologii proponował wizję społeczeństwa zjednoczonego dzięki sympatii i zaufaniu.

Szosa E-7, którą warszawscy opozycjoniści jeździli z pomocą dla robotników z Radomia - i o której później śpiewał bard KOR Jan Krzysztof Kelus - już wkrótce miała zawieźć tych, którzy nią wyruszyli, w nieprzewidywane początkowo rewiry. A wraz z nimi całą polską kulturę doby schyłkowego komunizmu, zmieniając - mówiąc uczenie - jej paradygmat. Właściwie nie mogło być inaczej: wśród twórców i współpracowników KOR była silna nadreprezentacja intelektualistów, pisarzy, artystów. Uczestnictwo zaś w kulturze często bywało w czasach PRL zastępczą formą uprawiania polityki. Kwestia wolności słowa, wolności wypowiedzi artystycznej szybko okazała się dla tego środowiska równie ważna, jak zbieranie pieniędzy i organizowanie pomocy prawnej dla ofiar poczerwcowych represji.

Powiedz prawdę, do tego służysz

To już od dawna nie były czasy stalinowskie, w których całą sferę kultury podporządkowano ideologicznej indoktrynacji. To nie były nawet czasy Gomułki, z jego lękową niechęcią wobec - nawet apolitycznych - "nowinek" w sztuce. W połowie lat 70. funkcjonowanie kultury w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3949

Spis treści
Zamów abonament