Od Budzisława do współczesnego notariusza
Początki notariatu sięgają czasów starożytnych, a rzymscy tabellionowie uważani są za prototyp współczesnych notariuszy. Na rozwój instytucji w średniowieczu wpłynął renesans zainteresowań prawem rzymskim i badania prowadzone na włoskich uniwersytetach przez szkołę glosatorów, a następnie postglosatorów. Dalszy wzrost znaczenia stał się możliwy dzięki poparciu Kościoła i prawa kanonicznego, czego wyrazem było m.in. uznanie przez papieża Aleksandra III mocy dokumentu notarialnego w postępowaniach przed sądami kościelnymi. Za sprawą Kościoła notariat publiczny trafił także do piastowskiej Polski.
Notarius i Ars notariaTerminem " notarius" nazywano w dawnej Polsce wszystkie osoby zatrudnione przy sporządzaniu, przepisywaniu dokumentów i aktów prawnych, nie ograniczając tego terminu do osób pełniących właściwe funkcje notarialne i sporządzających akty notarialne, lecz obejmując nim także innych pracowników różnych kancelarii. Później wspólnym wyrażeniem dla określenia tych osób stało się słowo "pisarz". Termin " notarius" odnaleźć można w Polsce po raz pierwszy w 1223 r., tak na dworze Henryka Brodatego nazwano m.in. Mikołaja, który, jak wynika z Księgi Henrykowskiej, objął urząd "najwyższego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta