Szlaki Obojga Narodów
Z porannych mgieł, które spowijają przeciwległy zachodni skraj jeziora, wyłaniają się z wolna odległe leśne masywy Puszczy Rominckiej - już po rosyjskiej stronie. W pobliżu brzegu pod miasteczkiem Wisztyniec ( Vištutis) bije cudowne źródełko. Pielgrzymi liczący na uzdrowienie, podobnie jak turyści, trafiają tu jednak rzadko. Ten niewielki i niezwykle piękny skrawek ziemi litewskiej, wciśnięty przez historię w kąt między granicą rosyjską i polską, wciąż czeka na odkrycie.
Okolice Wisztyńca to serce dawnej Sudowii, starożytnej ziemi Jaćwingów, podzielonej później na litewską Suvalkiję i polską Suwalszczyznę. Cały ten region - od Puszczy Augustowskiej na południu po Niemen na północy - znajdował się niegdyś w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w XIX w. włączono go do Królestwa Polskiego. Dopiero po I wojnie światowej z chwilą powstania państwa litewskiego i w okresie konfliktów granicznych z Polakami przedzieliła go linia Focha, która do dziś jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta