Renesansowe mury, rycerskie tradycje
Kiedy już tu dojedziemy, najlepiej zatrzymać się pod bramą Opatowską i przejść wolno ulicą prowadzącą do rynku, a potem w dół ku świątyniom i skarpie wiślanej, na której wznosi się zamek. Brama Opatowska stanowi jedyny fragment pozostały po średniowiecznych umocnieniach miejskich. Wieńczy ją renesansowa attyka dobudowana w XVI w. Idąc od bramy ulicą Opatowską, dojdziemy do opadającego łagodnie w dół rynku i wspaniałego ratusza, symbolu miasta - dwukondygnacyjnej budowli z wieżą, jednego z najciekawszych przykładów polskiej architektury renesansowej.
I ty możesz zostać rycerzem, przynajmniej na chwilę- Tak właśnie zwykło się opisywać ratusz, jako obiekt renesansowy - mówi sandomierski przewodnik Zbigniew Pelc. - Ale sama budowla jest starsza, tyle że była przebudowana w XVI wieku, zmieniono wtedy całkowicie bryłę ratusza. Wcześniej była to potężna wieża, o kwadratowym przekroju przechodzącym w górnej kondygnacji w ośmiobok. Z kolei w 1623 roku ratuszowi dodano barokową wieżę.
Choć w bryle budowli nie zachowało się nic z wieków średnich, to na samym rynku bardzo łatwo zetknąć się z kulturą rycerską. - Bractwo rycerskie ziemi małopolskiej zaprasza do swoich piwnic - zachęca młody człowiek z plakietką przewodnika na szyi. - Wszystkiego można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta