Błędy w reformie nadzoru finansowego
Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym już obowiązuje, można by więc uznać, że nie ma już o czym dyskutować. Są jednak ważne powody, żeby tej sprawy nie traktować jako zamkniętej.
Przede wszystkim dlatego, że sposób, w jaki prowadzono prace nad tą ustawą, przeczy teoretycznym i praktycznym zasadom dokonywania zmian instytucjonalnych w gospodarce. Liczba i ciężar gatunkowy popełnionych błędów legislacyjnych sugerują, że stosunkowo szybko konieczna będzie jej nowelizacja, poza tym wskazanie na słabości ustawy i trybu jej przygotowywania może pomóc w uniknięciu podobnych błędów przy opracowywaniu innych ważnych aktów prawnych. Co istotne, czeka nas bardzo trudny proces wprowadzenia ustawy w życie, pojawia się więc szansa, by chociaż ten etap reformy przeprowadzić w sposób efektywny, a szczegółowe rozwiązania (np. regulaminy) mogą częściowo zneutralizować słabości zapisów ustawowych.
Za paradoks ekonomii politycznej transformacji można uznać, że ekspresowy tryb prac nad ustawą przyjęła ekipa, która za jeden z najważniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta