W służbie państwa i społeczeństwa
Niezależnie od epoki historycznej i typu organizacji społecznej, w ramach której notariat występował i występuje - notariusz, działając z ramienia państwa, pełni tradycyjnie funkcję służebną wobec społeczeństwa, stojąc na straży ładu prawnego.
Czynności urzędowePaństwo deleguje część swego imperium i związanego z nim autorytetu na notariusza. Prawo wyposaża zatem notariusza w przymiotzaufania publicznego, a czynności notarialne dokonane zgodnie z prawem uznaje za dokumenty o charakterze urzędowym. Ponadto wyposaża notariusza w kompetencję pobierania niektórych podatków i opłat sądowych. Notariusz, nie będąc urzędnikiem, działa więc urzędowo (oficjalnie). Z tego też względu zgodnie z zasadą terytorialności i suwerenności państwa do pełnienia funkcji notariusza i tym samym korzystania z autorytetu państwa może być powołany tylko ten, kto posiada obywatelstwo państwa, na obszarze którego będzie działać.
Strażnik prawaNa mocy przyznanej przez prawo kompetencji notariusz jest urzędowym dokumentalistą czynności prawnych. Jest powołany, by dbać o zgodność obrotu prawnego z prawem. Tak jak sędzia ma uosabiać sprawiedliwość, tak notariusz ma być strażnikiem prawa i ducha prawa. Z kompetencji tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta