Testament - lepiej zawczasu i u notariusza
Dla ważności testamentu wystarczy zachować zwykłą formę pisemną, jednak często taki testament jest źródłem nieporozumień i sporów sądowych. Nierzadko także brak testamentu jest skutkiem naszej niewiedzy, czego konsekwencje bywają przykre. Unikniemy błędów, udając się do notariusza, który jako bezstronny fachowiec udzieli nam pomocy w takim zredagowaniu testamentu, aby osiągnąć zamierzony cel i uwzględnić obowiązujące przepisy.
Do negatywnych przesądów, jakie czasami towarzyszą naszym decyzjom o sporządzeniu testamentu, jest przekonanie, że to akt ostatniej woli, a potem pozostaje tylko czekać na jedyną nieuchronność w naszej rzeczywistości. To założenie z natury szkodliwe i złe. Czekanie z decyzją majątkową na ostatni moment pozbawić nas może bowiem możliwości skorzystania ze świadomego zadecydowania o ważnych sprawach majątkowych. Dzieje się tak nie tylko wówczas, gdy zdarzy się jakiś tragiczny wypadek, ale również np. utrata świadomości czy paraliż, pozbawiające nas możliwości przekazania swej woli. Niezależnie od tego sami pozbawiamy się trzeźwego i zapobiegliwego rozrządzenia, odkładając to na czas, gdy walka o zdrowie i życie będzie dla nas najważniejsza, a sprawy majątkowe stracą wartość. Łatwo wtedy o błąd w decyzji, działanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta