Przejrzyj stare długi i rozlicz je w kosztach
Mamy tu dwie możliwości -udokumentować, że wierzytelności nie da się wyegzekwować, i zaliczyć ją definitywnie do kosztów, albo uprawdopodobnić jej nieściągalność i utworzyć odpis aktualizujący. O pierwszym rozwiązaniu pisaliśmy w DF z 5 października i 7 września. Przypomnijmy, że w przypadku małych należności wystarczy protokół, z którego wynika, że nie opłaca się ich ściągać. Przy większych kwotach potrzebne jest postanowienie komornika umarzające egzekucję z powodu braku majątku dłużnika.
Jeśli nie uda się nam udowodnić, że wierzytelność jest nieściągalna, możemy to uprawdopodobnić. I zaliczyć do kosztów odpis aktualizujący.
Mówi o tym art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) oraz art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop). Mamy tu trzy warunki do spełnienia:
- - dług powinien wcześniej być wykazany jako przychód podatkowy,
- - trzeba utworzyć odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości,
- - musimy uprawdopodobnić nie ściągalność wierzytelności.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta