Od "wolnego" oprogramowania do "wolnych" utworów
Zainteresowanym programem dystrybuowanym w ramach tego ruchu (często się mówi - upowszechnianym "na zasadach wolnościowych") zapewniane są cztery swobody: > dostępu do kodu źródłowego, > wykorzystywania programu w dowolnym celu, > nieskrępowanego zmieniania i adaptowania programu, > dalszego jego rozpowszechniania.
Szczególne umowy licencyjneZagwarantowaniu tych swobód służą szczególne umowy licencyjne (zwłaszcza posiadające amerykański rodowód GNU General Public Licence), dołączane do programu lub udostępniane przez Internet. Umowa z założenia jest nieodpłatna i niewyłączna. Złamanie warunków w niej przewidzianych prowadzi do wygaśnięcia umowy i utraty wszelkich płynących z niej uprawnień.
Użytkownik (licencjobiorca) z reguły zobowiązany jest do dalszego udostępniania własnych modyfikacji programu na tych samych zasadach, na jakich go otrzymał, a więc wolnościowych.
Skuteczność tych umów w państwach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta