Import, dostawy wewnątrzwspólnotowe i usługi wykonane za granicą
Wydawnictwo działające jako fundacja kupuje prawa autorskie (np. do zorganizowania koncertu) od firm niebędących polskimi rezydentami. Robi to w ramach działalności statutowej fundacji, zwolnionej z VAT. Wynagrodzenie wypłacane jest ze środków własnych wydawnictwa, które potrąca od niego zryczałtowany (20 proc.) podatek dochodowy. Czy wydawnictwo powinno wystawić fakturę wewnętrzną i opodatkować transakcję VAT?
Zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT miejscem opodatkowania czynności przeniesienia praw autorskich na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium UE, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, jest kraj siedziby nabywcy. W sytuacji przedstawionej w pytaniu jest to Polska, gdyż tu znajduje się siedziba wydawnictwa, które jest nabywcą praw autorskich od firmy zagranicznej. Z punktu widzenia wydawnictwa w grę wchodzi zatem import usług. Jako nabywca praw autorskich to właśnie ono będzie musiało naliczyć VAT należny. Również do niego należy obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej. Inaczej byłoby tylko wtedy, gdyby przedmiotem transakcji były prawa autorskie związane z kulturą, o których jest mowa w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta