Kiedy spółka może pożyczyć bez podatku
- Spółka z o.o. udzieliła pożyczki swojemu udziałowcowi (prowadzącemu również poza spółką działalność gospodarczą). Czy pożyczka ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? -pyta czytelnik DF. Co do zasady umowa pożyczki jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych ( PCC) w wysokości 2 proc. Ale ustawa o PCC wart. 2 pkt 4 przewiduje, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne (w tym także umowa pożyczki), jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona (z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich część albo prawo użytkowania wieczystego).
Usługa...Udzielenie pożyczki może być uznane za usługę podlegającą co do zasady VAT. Z art. 8 ust. 1 tej ustawy wynika bowiem, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta