Kiedy przedsiębiorca zachowa prawo do chorobowego, a kiedy je straci
Gdyby jednak przedsiębiorca zalegał na więcej niż 6,60 zł, to musi złożyć do ZUS wniosek o zgodę na opłacenie składki po terminie. Jeśli ZUS się nie zgodzi, to przedsiębiorca straci prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. I to z datą od pierwszego dnia miesiąca, za który składki zostały opłacone po terminie lub w terminie, ale w zaniżonej wysokości.
Żeby wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, musimy przypomnieć najważniejsze zasady ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy. Otóż podlegając obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z działalności gospodarczej, przedsiębiorca może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zostaje nim objęty od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłosił wniosek.
Jeśli natomiast dopiero rozpoczyna działalność, to dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zostaje objęty od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy do ubezpieczeń emerytalnego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta