Sobotnia wędrówka po Grobach Pańskich
Groby Pańskie to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Tradycja ich urządzania przywędrowała do Polski w XII wieku wraz z zakonem bożogrobców, czyli Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu. Zakonnicy zaczęli w swych klasztorach urządzać grób podobny do jerozolimskiego. Później zwyczaj rozprzestrzenił się na wszystkie świątynie.
Groby, początkowo z figurami Chrystusa i Maryi, bardzo szybko przybrały teatralne formy. Pojawiały się w nich symboliczne sceny ze Starego Testamentu, ale także elementy dotyczące współczesności.
W Warszawie zwyczaj nawiedzania grobów pielęgnowany był już w XVII w. Od początku wiązał się nie tylko z modlitwą, ale też działalnością charytatywną, a nawet spotkaniami towarzyskimi. W czasach zaborów, apotem w okresie powojennym groby miały często wymowę polityczną. Dzisiejsze zachęcają przede wszystkim do refleksji moralnej i modlitewnego skupienia.
I. BAZYLIKA ŚW. KRZYŻA ul. Krakowskie Przedmieście3Naskalnej grocie, w której złożono ciało Chrystusa, widnieje napis "Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przemieniajcie". -W tym roku obchodzimy 300-lecie powstania Gorzkich Żalów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta