Kto płaci za obrońcę, gdy prokuratorskie oskarżenie okaże się bezpodstawne
W razie uniewinnienia oskarżonego o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego tylko w uzasadnionych wypadkach sąd może przyznać od Skarbu Państwa (SP) zwrot całości lub części wynagrodzenia jednego obrońcy - stanowi art. 632 pkt 2 kodeksu postępowania karnego (podawane dalej przepisy dotyczą k.p.k.)
Do uzasadnionych wypadków zalicza się np. poniesienie dużych wydatków przez uniewinnionego pozostającego w trudnej sytuacji materialnej, spowodowanych długotrwałością procesu czy odległością do siedziby sądu; bezzasadność oskarżenia czy niesprawdzenie przez oskarżyciela wcześniej podnoszonego alibi. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego (TK) pojęcie "uzasadniony wypadek" nie jest równoznaczne z "nadzwyczajnym" czy "szczególnie uzasadnionym". "Uzasadniony" to innymi słowy "zasadny". Podstawą zwrotu kosztów obrony z wyboru osoby uniewinnionej jest istnienie pewnych motywów czyniących ich zwrot "słusznym".
Kodeksowa niesprawiedliwośćArt. 632 pkt 2 od lat budził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta