Powierz inną pracę bez zmiany umowy
- Jestem zatrudniony na czas nieokreślony jako pracownik fizyczny na stanowisku operator wózka widłowego. Pracowałem w magazynie, gdzie ładowałem i rozładowywałem dostawy. Cztery tygodnie temu zostałem oddelegowany do pracy umysłowej i wykonuję ją przez cały dzień przy komputerze. Nie dostałem żadnej propozycji zmiany stanowiska pracy. Czy takie postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem? -pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Uspokajamy pracownika. Pracodawca miał prawo tak zrobić. Prawdopodobnie chodzi o czasowe powierzenie mu innych obowiązków. Nie zawsze, aby zmienić warunki wykonywania dotychczasowej pracy, szef musi wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające.
Zleć inną pracęBez niego można się obejść, stosując art. 42 § 4 k.p. Dopuszcza on powierzenie zatrudnionemu innej pracy niż ta, którą określono w umowie. Dzieje się tak, kiedy w sytuacjach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy pracodawca na nie dłużej niż 3 miesiące w roku powierza zatrudnionemu pracę inną niż przewidziana w umowie. Nie może to jednak powodować obniżenia jego zarobków i ma odpowiadać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta