Dwa kolory Wielkiego Piątku
Wszystko zaczęło się w 1574 roku, kiedy to dominikanie zaczęli świętować w Lorce Wielki Tydzień. Od płaszczy, jakie noszą, zostali nazwani białymi. Prawie trzysta lat później, w 1855 r., od wspólnego świętowania Wielkiej Nocy odcięli się franciszkanie i stali się niebieskimi. Od tamtej pory zwolennicy białych i niebieskich co roku stają w szranki, by pokazać, kto przygotuje ładniejszą procesję. Pierwsi kojarzeni są z zamożną arystokracją, drudzy - z prostym ludem. Wiadomo -u dominikanów, zwanych "inteligentnym zakonem", większość zakonników pochodziła z dobrych rodzin, które było stać na wykształcenie swych synów. Ci, których nie było stać na naukę lub o to nie dbali, posyłali dzieci do franciszkanów.
Dzisiaj podziały ze względu na majątek się zatarły. - Nadeszły takie czasy, że nawet franciszkanie mają pieniądze - śmieje się odpowiedzialny za płaszcz figury Matki Boskiej u niebieskich Luis Antonio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta