Grunt to zaufanie
Niemieckie obligacje skarbowe
Grunt to zaufanie
Działalność każdego nowoczesnego państwa opiera się na kredycie, a więc zadłużeniu. Rządy bowiem z reguły wydają więcej, niż wynoszą ich dochody, co wynika po części z obawy przed utratą politycznego poparcia elektoratu w przypadku próby znaczącego zwiększenia podatków, a po części z realizacji ambitnych, choć kosztownych, planów budowy -- przynajmniej na Zachodzie -- społeczeństwa dobrobytu w celu utrzymania elektoratu.
Nawet jeśli się zdarzy rok, w którym dochody bilansują się z bieżącymi wydatkami, to i tak trzeba zaciągać nowe kredyty na spłatę starych zobowiązań, które właśnie stają się wymagalne. Podobnie jest w Niemczech, których rząd, stojąc przed koniecznością zaciągnięcia pożyczki, ma do wyboru albo emisję krótkoterminowych papierów wartościowych, czyli bonów skarbowych, albo papierów o dłuższym okresie spłaty, czyli obligacji. Poniżej przedstawiamy ten drugi rodzaj instrumentów.
Kto emituje
Zasadniczym wyróżnikiem poszczególnych rodzajów obligacji skarbowych może być okres, na jaki zostały wyemitowane. Wyróżniamy zatem obligacje długoterminowe, przeważnie o 10-letnim terminie wykupu, choć -- co prawda rzadko -- zdarzają się także obligacje trzydziestoletnie. Emitentem obligacji jest nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta