Moment powstania obowiązku podatkowego
Moment powstania obowiązku podatkowego
Rozmowa z wiceministrem finansów prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
Wiele pytań czytelników dotyczy szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Czy możemy uporządkować wiedzę na ten temat?
Proponuję, byśmy wyjaśnili najpierw wątpliwości związane z podstawowym i wyjątkowym momentem powstania obowiązku podatkowego. Ustawa o podatku od towarów iusług określa dwa momenty powstania obowiązku podatkowego: podstawowy i wyjątkowy, oraz dopuszcza możliwość ustalenia momentów szczególnych. Zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu, czyli wydania, przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi. Od tej zasady jest jedno generalne odstąpienie (wyjątkowy moment powstania obowiązku podatkowego) związane z otrzymaniem zaliczki; jeżeli podatnik otrzyma co najmniej 50 proc. ceny netto, również rodzi to obowiązek podatkowy. Należy też wyróżnić szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Minister finansów może bowiem, w drodze rozporządzenia, określić inne momenty powstania obowiązku podatkowego, zarówno w stosunku do momentu wydania towaru lub wykonania usługi (moment podstawowy) , jak i momentu otrzymania zaliczki (moment wyjątkowy) . Jeżeli więc moment powstania obowiązku podatkowego został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta