Opóźniona i nie lubiana
Telekomunikacja Polska w oczach Urzędu Antymonopolowego
Opóźniona i nie lubiana
Opóźnienie Polski w rozwoju telekomunikacji w stosunku do Zachodu wynosi około 20 lat. Telekomunikacja Polska ma złą opinię u swoich klientów, a inwestorzy zagraniczni uważają stan polskiej telekomunikacji za jedną z najważniejszych przeszkód w rozwijaniu działalności w naszym kraju -- czytamy w opracowaniu na temat konkurencji i regulacji w telekomunikacji, przygotowanego na zlecenie Urzędu Antymonopolowego przez brytyjską firmę konsultingową.
W 1989 stan telekomunikacji w Polsce był bardzo zły. Jeśli chodzi o liczbę linii telefonicznych na 100 mieszkańców, spośród krajów europejskich jedynie Albania miała niższy wskaźnik niż Polska. Dla Polski wynosił on 8, 22 (czyli jedną trzecią tego, co w Bułgarii) , podczas gdy średnia dla krajów OECD wynosiła wówczas 43, 08. W Szwecji, która przoduje pod tym względem -- 67, 3. Podobnie wypadała klasyfikacja w kategoriach udziału telekomunikacji w produkcie krajowym brutto -- 0, 82 proc. w porównaniu z 1, 97 proc. w krajach OECD (na jednego mieszkańca, odpowiednio 13, 68 dolarów i 342) . Jeszcze niedawno jedynie 20 proc. rozmów lokalnych i 28 proc. rozmów międzynarodowych można było przeprowadzić po pierwszym wykręceniu numeru. Główną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta