Styl to człowiek
Styl to człowiek
Waldemar Żyszkiewicz
To się zaczęło 2020 lat temu. Niejaki Dionizjos z Halikarnassu wystąpił z tytułową tezą w swoich "Dawnych dziejach rzymskich". Od tamtej pory wiele się zmieniło: rozsypało się Cesarstwo Rzymskie, a dzieło Dionizosa popadło w zapomnienie. Ale krótka i celna uwaga o więzi między człowiekiem a stylem, o zachodzącej między nimi tożsamości, przetrwała jako recepta na życie, która wciąż obowiązuje. Dziś może nawet bardziej niż kiedyś.
Pragnienie bycia stylowym albo stylową (gest dobrej woli w stronę ferministek, które hołubią niezasadne poczucie krzywdy gramatycznej) mocno się zdemokratyzowało. Nie byłoby w tym niczego złego. Jednak wraz z rozszerzeniem zasięgu oddziaływania samo pojęcie stylu mocno się spospolitowało czy wręcz skundliło. ..
Zgoda, że styl to człowiek. Ale styl czego w człowieku? Styl mówienia? Jego formy zachowania się? Czy styl pojmowania świata? A może wrażliwość na drugiego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta