Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Policja po zmianie ustawy

14 października 1995 | Prawo | MS

Policja po zmianie ustawy

Prace nad projektem nowelizacji ustawy nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem opinii publicznej, z wyjątkiem postulatów dotyczących tzw. zakupu kontrolowanego i dostawy niejawnie nadzorowanej. Teraz, kiedy projekt stał się obowiązującym prawem, warto przedstawić w możliwym skrócie wszystkie zmiany. Pozwoli to, być może, czytelnikowi wyrobić sobie pełniejszy pogląd, w jakim stopniu zmieniła się ustawowa regulacja zadań i organizacji policji.

Policja staje się formacją "służącą społeczeństwu", co oddala ją od formuły organizacji militarnej wykonującej wyłącznie zadania państwa, a zbliża do przyjętego w demokratycznym świecie modelu służby publicznej. Policja strzec też będzie bezpieczeństwa "ludzi", a nie jak dotychczas "obywateli", co podkreśla jej troskę o wszytkie osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej, nie tylko obywateli polskich.

Zapewniono ochronę prawną nazwie "Policja", ustanawiając wyłączność jej używania przez omawianą formację. Uzurpowanie sobie tej nazwy przez jakiekolwiek inne organizacje ochronne lub kontrolne będzie więc sprzeczne zprawem.

Zadania i organizacja

Szczegółowe zadania policji uzupełniono o ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w "środkach publicznego transportu" i "na wodach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 592

Spis treści
Zamów abonament