Schody z piramidy do przeszłości
Schody z piramidy do przeszłości
Przed prawie 20 laty na dziedzińcu najsłynniejszego paryskiego muzeum stanęła supernowoczesna szklana konstrukcja. Piramida projektu Ieoh Ming Pei – od 1989 roku główne wejście do Luwru – choć tak stylistycznie różna od zabytkowego kompleksu architektonicznego, wcale z nim nie koliduje. Co więcej, stała się znakiem rozpoznawczym tego muzeum.
Dzieło Pei jest symbolem z licznymi odniesieniami. Przede wszystkim ostrosłup na planie kwadratu uchodzi za ideał doskonałości, znak wiecznego trwania. Poza tym przez szklane tafle widać pozostałości najstarszej części dawnego królewskiego pałacu – zamku warownego wzniesionego w 1190 roku. Z piramidy publiczność wjeżdża ruchomymi schodami do najniższych kondygnacji, gdzie zgromadzone zostały arcydzieła starożytności. Dosłowna i symboliczna podróż do podziemia historii kultur. Co równie ważne, piramida została wzniesiona na Dziedzińcu Napoleona,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta