Obliczamy wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca
Nie ma kłopotu z pensją za niepełny miesiąc dla osoby wynagradzanej godzinowo, prowizyjnie lub akordowo. Ile wypracuje, tyle zarobi. Trudniej jest z płacą dla tego, kto otrzymuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej. Pieniądze za przepracowane dni w miesiącu liczymy wtedy na dwa sposoby, różniące się dzielnikiem podstawy wymiaru. Raz dzielimy przez 30, a kiedy indziej przez roboczogodziny. Wybór metody zależy od powodu niewykonywania pracy w pozostałe dni miesiąca. Kwestie te regulują szczegółowo § 11 i 12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.). Przedstawiamy poszczególne sytuacje na konkretnych przykładach.
Zatrudniony idzie na zwolnienie lekarskiePierwsza metoda polega na podzieleniu stałej stawki miesięcznej przez 30. Stosujemy ją, gdy przez część miesiąca pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim i za ten czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta