Malkontenci mieli rację
Malkontenci mieli rację
Gdy premier Jarosław Kaczyński ujawnił, że Polska walczyć będzie do upadłego o wprowadzenie do traktatu reformującego instytucje i funkcjonowanie w Unii Europejskiej tzw. pierwiastkowego przelicznika ważącego głosy państw członkowskich w jej Radzie, pojawiły się opinie, że nie jest to najlepszy pomysł. W szczególności zaś z negatywną oceną krytyków spotkał się zamiar zawetowania przez nasz kraj postanowienia o przejściu do roboczej fazy prac nad traktatem wówczas, gdy polska propozycja nie zostanie zaakceptowana.
Bohaterska poza
Podnosili oni, że umieranie za pierwiastek nie ma sensu, a w interesie Polski leży nie tylko to, abyśmy dysponowali w Unii znaczną mocą decyzyjną, ale także, aby sama Unia była organizmem silnym i sprawnie funkcjonującym. Nie przyłączyli się zatem do tej licznej grupy polityków i publicystów, którzy uważali, że obowiązkiem obywatelskim wszystkich polskich patriotów jest wspieranie rządu i prezydenta w ich zabiegach na forum Unii.
W świetle wydarzeń, które później nastąpiły, okazało się, że to jednak malkontenci mieli rację. Mieli ją w potrójnym sensie. Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta