Jedna Europa, jedno prawo?
Cyceron w "De Republica" pisał: "Nie powinno być jednego prawa w Rzymie, innego w Atenach, jednego teraz, innego potem, lecz jednolite i niezmienne prawo powinno rządzić wszystkimi narodami przez wszystkie czasy". Dzisiaj ten postulat wydaje się równie abstrakcyjny jak dwa tysiące lat temu.
Zapisana w traktatach kompetencja Unii Europejskiej do ujednolicenia prawa cywilnego jest ograniczona. Większość państw członkowskich sceptycznie odnosi się do harmonizacji prawa materialnego. Jednak korzystanie ze swobód europejskich i rosnąca liczba spraw z elementem zagranicznym zwiększa oczekiwania w kwestii na przewidywalności prawa.
Bruksela I, Rzym IIIDziałalność Unii w obszarze prawa cywilnego koncentruje się na tworzeniu przejrzystych reguł dotyczących międzynarodowego postępowania cywilnego. Zawarte wcześniej w ramach Wspólnot Europejskich konwencje są przekształcane w instrumenty prawa wspólnotowego. Rozporządzenie WE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta