Interpretacje podatkowe nowe, ale nie lepsze
Jestem gorącym zwolennikiem interpretacji podatkowych, bo wielkie są ich zasługi w stabilizacji stosowania prawa. Z biegiem lat tracę też nadzieję na uproszczenie systemu podatkowego w Polsce w taki sposób, aby interpretacje przestały być potrzebne.
Zwróćmy zatem uwagę na istotne mankamenty przepisów ordynacji podatkowej dotyczących nowych interpretacji.
Zmiany korzystneAtutem nowych przepisów jest to, że za ich sprawą postępowanie staje się przejrzyste. Postawiono na jego jednoinstancyjność i na jednolitość interpretowania przez ministra finansów, a konkretnie przez czterech dyrektorów izb skarbowych działających w jego imieniu. Jeżeli rozbieżne interpretacje nie znikną całkowicie, to na pewno będzie ich znacząco mniej.
W nowych przepisach expressis verbis dopuszczono interpretacje dotyczące zdarzeń przyszłych. Będzie też można odstępować od uzasadnienia interpretacji, jeśli stanowisko zawarte we wniosku okaże się prawidłowe. Również korzystne jest bezpośrednie odesłanie do działu IV ordynacji, bo to rozwiąże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta