Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska nie odda obrazów Ingenheimów

10 października 2007 | Świat | Piotr Jendroszczyk Piotr Zychowicz

Rodzina Ingenheimów w styczniu 1945 roku uciekła ze Śląska, pozostawiając swą kolekcję na pastwę Armii Czerwonej. Polakom udało się ocalić część dzieł przed dewastacją

Piotr Jendroszczyk

z Berlina,

Piotr Zychowicz

Rodzina von Ingenheim należała do najbardziej znanych śląskich rodów. Jedna z jej linii rezydowała w Jeleniej Górze, siedzibą drugiej były Rysiowice (przed wojną Reisewitz) na Opolszczyźnie. Niewiele wiadomo o losach von Ingenhei-mów w czasie wojny.

Uciekając przed nadciągającą Armią Czerwoną na początku 1945 roku, opuścili swe włości. Zabrali część wspaniałej kolekcji, głównie małe obrazy, które sprzedawali po wojnie, by zdobyć środki na życie.

Opuszczając Rysiowice, rodzina von Ingenheim pozostawiła w pałacu część kolekcji malarstwa, manuskrypty Bacha i prawie całą bibliotekę. Po wojnie bezskutecznie usiłowała się dowiedzieć, co się stało z jej majątkiem. Doszło przy tej okazji do rodzinnych sporów i kilku procesów sądowych o ustalenie prawa własności poszczególnych dzieł sztuki.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7834

Spis treści

Aktywacja

Zamów abonament