Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nanotechnologia twardego dysku

10 października 2007 | Nauka
Dzięki odkryciu tegorocznych noblistów na twardym dysku notebooka można dziś zachować więcej danych niż kiedykolwiek. Zdobycze fizyków teoretyków zostały wykorzystane w wielu dziedzinach i trafiły nie tylko do techniki związanej z komputerami, ale także do  instrumentów pomiarowych sond kosmicznych.  Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki uzmysłowiła opinii publicznej, jak dalece postęp technologiczny w dziedzinie tak powszechnej, jak komputery i urządzenia służące domowej rozrywce, uzależniony jest od prac teoretycznych w dziedzinach na pozór oddalonych od praktyki życia codziennego. Efekt gigantycznego magnetooporu został błyskawicznie wykorzystany przez przemysł dzięki temu, że jest osiągalny w temperaturze pokojowej. Inne zjawiska z dziedziny magnetyzmu, które mogłyby być zastosowane do konstrukcji komputerów, wymagają niskich temperatur, co – na razie – eliminuje je z codziennego zastosowania.
źródło: Rzeczpospolita
Dzięki odkryciu tegorocznych noblistów na twardym dysku notebooka można dziś zachować więcej danych niż kiedykolwiek. Zdobycze fizyków teoretyków zostały wykorzystane w wielu dziedzinach i trafiły nie tylko do techniki związanej z komputerami, ale także do instrumentów pomiarowych sond kosmicznych. Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki uzmysłowiła opinii publicznej, jak dalece postęp technologiczny w dziedzinie tak powszechnej, jak komputery i urządzenia służące domowej rozrywce, uzależniony jest od prac teoretycznych w dziedzinach na pozór oddalonych od praktyki życia codziennego. Efekt gigantycznego magnetooporu został błyskawicznie wykorzystany przez przemysł dzięki temu, że jest osiągalny w temperaturze pokojowej. Inne zjawiska z dziedziny magnetyzmu, które mogłyby być zastosowane do konstrukcji komputerów, wymagają niskich temperatur, co – na razie – eliminuje je z codziennego zastosowania.
Czytaj więcej:

Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Albert Fert z Francji oraz Peter Grünberg z Niemiec. W tym roku Komitet Noblowski uhonorował teoretyczne odkrycie, które znalazło zastosowanie w elektronice

KrzysztoF UrbaŃski

Naukowcy pracujący niezależnie od siebie w roku 1988 roku odkryli zjawisko z dziedziny fizyki kwantowej, zwane gigantycznym magnetooporem (w skrócie GMR). Osiągnięcie laureatów utorowało drogę nanotechnologii do zastosowań w technice, w urządzeniach, których używamy na co dzień. Efekt gigantycznego magnetooporu zrewolucjonizował metody odczytywania danych z twardych dysków komputerów i urządzeń przenośnych. Pozwolił na ich miniaturyzację.

Niezwykła kariera wyszukiwarek internetowych

„Odkryte przez tegorocznych laureatów zjawisko gigantycznego magnetooporu można uznać za jedno z pierwszych udanych zastosowań w obiecującej dziedzinie nanotechnologii w elektronice” – napisała Szwedzka Królewska Akademia Nauk w uzasadnieniu werdyktu. Laureaci fizycznego Nobla otrzymają złote medale i dyplomy oraz solidarnie podzielą między siebie 10 mln szwedzkich koron. Dzięki odkryciom Ferta i Grünberga możemy cieszyć się coraz mniejszymi komputerami przenośnymi, ale także konsolami gier, dyktafonami, kamerami czy odtwarzaczami muzyki mieszczącymi tysiące piosenek. Wykorzystaniu przez przemysł gigantycznego magnetooporu zawdzięczamy także niesłychaną karierę wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Bez prac Alberta Ferta oraz Petera Grünberga nie byłoby dysków wielkiej pojemności, które są niezbędne dla działania Internetu. – To przykład...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7834

Spis treści

Aktywacja

Zamów abonament